Telinekataja

Päärautatieaseman uusi hotelli rakentuu Telinekatajan sääsuojien alla

Helsingin päärautatieaseman ilmettä hallitsevat tällä hetkellä Telinekatajan sääsuojat, joiden alla rakennetaan uutta Scandic-hotellia. Osa hotellista rakennetaan Rautatientoria kehystäviin, entisiin VR:n pääkonttorin tiloihin, ja osa aseman Kaisaniemen puiston puolelle nousevaan uuteen rakennukseen. Valmistuessaan kohteesta tulee yksi Scandicin suurimmista – jopa 500-paikkainen hotelli kokouskeskuksineen ja ravintoloineen. Rakenteilla olevalla hotellikeskuksella ei vielä ole nimeä, vaan projekti kulkee osuvalla nimellä Päärautatieaseman uusi hotelli.

Telinekataja rautatieasema

Sääsuojien lisäksi työmaata peittävät vaihtuvat mainoslakanat

placeholder

Työmaakohteena päärautatieasema on hyvin erityinen ollessaan sekä tunnettu pääkaupungin maamerkki että juna-, bussi- ja metroliikenteen kuhiseva solmukohta. Sääsuojaaminen onkin tärkeässä roolissa niin Eliel Saarisen suunnitteleman arvokkaan alkuperäisrakennuksen suojelemisessa kuin aseman käyttäjille koituvien haittojen minimoimisessa. Sääsuojan avulla remontin kokonaiskestoa on pystytty lyhentää, sillä töitä voidaan jatkaa sadekelilläkin normaaliin tahtiin kuivassa ja lämpimässä. Lisäksi haittavaikutuksia on Telinekatajan osalta pyritty vähentämään esimerkiksi asentamalla kulkuväylien yhteyteen tulevia rakennustelineitä vain öisin.

Päärautatieasema pääsee näiltä näkymin suojastaan entistä ehompana vuodenvaihteessa 2020-2021.

Tavoitteemme ovat korkealla tänään – ja vielä korkeammalla huomenna.

Olemme vuosikymmenten saatossa ahkeroineet turvallisuuden ja tuottavuuden puolesta kymmenillä tuhansilla työmailla. Suojaamalla kouluja, tuotantolaitoksia, siltoja, maamerkkejä ja muita rakennuksia, suojaamme samalla perheitä ja suomalaista yhteiskuntaa yhdessä asiakkaittemme kanssa.

Telinekataja 60 vuotta